Jednodenní okruh městem

Německé Drážďany jsou v posledních letech pro Čechy stále oblíbenějším cílem. Po ústecké dálnici D8 se sem z Prahy dostaneme v klidu za hodinu a půl. Jak zvládnout prohlédnout si krásy města a ještě k tomu nakoupit za jeden jediný den?

Drážďany jsou sice celkem rozlehlé město, ale pro návštěvníky mají jednu velikou výhodu. Velká část míst, která stojí za vidění, včetně nejznámějších památek a vyhlášených nákupních pasáží, se nachází v pěší vzdálenosti od sebe v centru města. Nechte se inspirovat trasou, vytvořenou tak, abychom za jeden den stihli nasát atmosféru barokních památek i prozkoumat pár obchodů. 🙂

Naše trasa začíná na drážďanském hlavním nádraží Hauptbahnhof, kde autobusy i vlaky staví hned vedle sebe. Ti, co přijeli autem, se mohou napojit cestou, podle toho, kde parkují. Po vystoupení z autobusu je potřeba projít nádražím na druhou stranu, kde uvidíme tramvajové koleje a za nimi už začátek známe pěší zóny Prager Strasse. A tou my se vydáme.

TIP: Dopoledne je v obchodech méně lidí a nakupování je příjemnější. Pokud jste však nepřijeli autem a nemáte kam si schovat tašky s nákupy, doporučuji do obchodů zajít až cestou zpátky.

Prager Strasse

Projít po Prager Strasse od nádraží až na náměstí Altmarkt trvá asi 15-20 minut vycházkovou chůzí. Cestou musíme přejít dva přechody a tramvajové koleje. Na náměstí se podle ročních období konají trhy, nejznámější je v zimě tradiční vánoční trh Striezelmarkt. V rohu náměstí si můžeme všimnout kostela Kreuzkirche. Dále se vydáme přes silnici kolem Kulturního paláce do středu města.

Rezidenční zámek

Po pár krocích už před námi vidíme Rezidenční zámek. Uvnitř se nachází například nová a historická zelená klenba, kabinet mincí a mědirytin, či skvostná Turecká komora. Ještě před zámkem zahneme doleva kolem hotelu Taschenberg Palais. Přejdeme ulici s kolejemi a ocitneme se u zdí Zwingeru. Hlavní vchod se nachází po levé ruce. My však můžeme jít zkratkou a vylézt po schodech přímo před námi rovnou na vyhlídkovou terasu s krásným výhledem. Dolů se dostaneme po schodech, ukrytých v kavárně nad vchodem s hodinami. V letních měsících je zahrada plná citrusů. Na památku toho, že Zwinger býval původně zámeckou oranžerií. Ze zahrady vyjdeme průchodem vpravo kolem vstupu do proslulé Obrazárny Staří mistři, kde jsou vystaveny věhlasné sbírky v čele se Sixtinskou madonou od Raffaela.

Zwinger

Nyní se nacházíme na náměstí Theaterplatz. Nalevo vidíme Semperovu operu, uprostřed náměstí jezdeckou sochu krále Jana a napravo katolickou katedrálu Hofkirche a Rezidenční zámek se sto metrů vysokou věží Hausmannsturm. Projdeme po náměstí Theaterplatz a kolem katedrály na další náměstí Schlossplatz. Tady vyběhneme po schodech nahoru na Brühlsche Terrasse, kde se nám naskýtá pohled na Labe a protější břeh. Naproti vidíme dvě velké budovy, vlevo ministerstvo kultury a vpravo Státní úřad. Pokračujeme po promenádě kolem vysoké školy umění a Lipsiusbau až do parku k Albertinu. Za ním můžeme vidět netradiční novou židovskou synagogu.

Semperova opera
Katedrála Hofkirche

Po Brühlsche Terrase se vrátím kousek zpátky až ke schodům do uličky Münzgasse. To už se před námi do výšky vzpíná kostel Frauenkirche na náměstí Neumarkt. Ten byl během náletů za druhé světové války zničen a po sjednocení znovuvybudován. Historii připomínají staré černé cihly a nové světlé, které však časem také ztmavnou.

Ulička Münzgasse a kostel Frauenkirche

Vydáme se po náměstí doprava, kolem dopravního muzea až k nástěnnému obrazu Fürstenzug. Tento knížecí průvod z míšeňských porcelánových kachlíků je dlouhý sto jedna metrů a zobrazuje panovníky z rodu Wettinů. Můžeme se vydat podél něho až na náměstí Schlossplatz, nebo projít nádvořím zámecké jízdárny Stallhof. Na konci odbočíme doleva do průchodu a vydáme se zpátky až na náměstí Altmarkt.

Primark v nákupní pasáži Centrum Galerie

A jde se na nákupy! Přímo na rohu náměstí je vchod do obrovské nákupní pasáže Altmarkt-Galerie s asi 200 obchody a butiky. Dá se jí uvnitř projít až k ulici Prager Strasse. Hned ze přechodem je šestipodlažní obchodní dům Karstadt. Vedle něho ráj pro cestovatele Globetrotter. Na pravé straně zas nákupní pasáž Centrum Galerie s proslulým Primarkem. Tajným tipem, kde se dají najít zajímavé věci za rozumné ceny, je outlet TK MAX. Ten najdeme cestou k nádraží po pravé straně, hned za kebabem Instanbul.

Socha zlatého jezdce na náměstí Augustusmarkt

Drážďany a jejich okolí nabízejí však mnohem víc. Pokud máte více času, nebo nechcete do obchodů, vydejte se z náměstí Theaterplatz po mostě Augustusbrücke na druhou stranu Labe, kde se tyčí socha Zlatého jezdce, japonský palác a dál čtvrť Neustadt, která určitě stojí za vidění. Podél Labe pak jsou krásné parky Staudengarten a Rosengarten. Nejkrásnější výhled na Drážďanské panorama je za mě po cestě zpátky z most Carolabrücke. A když vydržíte až do západu slunce, tak to teprve stojí za to!

Z okolí Drážďan určitě stojí za vidění zámek Moritzburg, kde se natáčela popelka. Na okraji Drážďan je zámek Pillnitz s krásnou zahradou. Dál už je zámek Weesenstein nebo pevnost Königstein v Saském Švýcarsku.

Zámek Moritzburg